Botka László Szeged 2022-es költségvetéséről: A fegyelmezett gazdálkodásunknak és a közös felelősségünknek köszönhetően relatíve jó helyzetben vagyunk

– Szokásos menetrendben készült el Szeged önkormányzatának 2022-es költségvetése: két hónapnyi intenzív munka után január végére elkészültek, a közgyűlés bizottságai fogják megtárgyalni a következő két hétben, majd február 18-ára tervezzük azt a közgyűlést, ami várhatóan el fogja fogadni – mondta Botka László a Témában.
Bizonytalanság – ezzel a jelzővel lehetne nemcsak Szeged, hanem gyakorlatilag minden önkormányzat idei évét jellemezni a polgármester szerint. – Azt gondolom, hogy soha nem látott mértékű bizonytalanságok közepette kellett megtervezni a jövőnket. És ez nem azért van, mert nem tudjuk, meddig tarthat még a koronavírus-járvány, hanem elsősorban amiatt, hogy azt látjuk, folytatódik az a kormányzati politika, ami harmadik éve tart, vagyis, hogy a kormány egyszerre küzd a koronavírus és az önkormányzatiság ellen.

Botka László emlékeztetett arra, voltak olyan kormányzati döntések, amiket huszonnégy óra alatt hoztak meg, és ezek súlyos forráselvonásokat jelentettek. – A kormány ígéreteivel tele van a padlás, de a költségvetés egy rendelet, egy jogszabály, csak azokat a tételeket lehet beleírni, amiről döntés van. A járvány kezdetekor már három prioritásról beszéltem: egyetlen önkormányzati dolgozó sem veszítheti el az állását a covid miatt, egy fillérrel nem lehet csökkenteni a szociális rendszerünket és egyetlen megtervezett beruházásunk és fejlesztésünk sem marad el. Ezt 2020-ban és 2021-ben is hozni tudtuk, és így lesz 2022-ben is.

A polgármester hangsúlyozta azt is, húszéves polgármestersége alatt Szegednek sosem volt működési hiánya vagy működési hitele. „Végig nagyon fegyelmezetten gazdálkodtunk.” Botka László azt is elmondta, az induló költségvetésben neki a legfontosabb mindig az, hogy működési és a fejlesztési kiadások hogyan viszonyulnak egymáshoz.

– Nagyon bizakodó vagyok amiatt, hogy az év folyamán a fejlesztési kiadásokra fordítható összegek nőnek majd, ezzel párhuzamosan nő majd a költségvetésünk is. Három-négy éve még kétharmadát tudtuk fejlesztésre fordítani a város költségvetésének. Most van egy objektív helyzet: most kezdődött egy újabb fejlesztési ciklus az Európai Unióban és „tart a vita” a Fidesz-kormány és az uniós intézményrendszer között, hogy mire lehet az uniós forrásokat elkölteni, ezért még nincsenek kiírva pályázatok. Azt reméljük a következő időszakban ez változik. Biztos vagyok abban, hogy a nyitó, 65 milliárdos költségvetés növekedni fog.

A kormányzati elvonások folyamatosak: a legnagyobb mértékű még 2013-ba volt, akkor azt mondta az Orbán-kabinet, hogy átvállalják az önkormányzatok hiteleit.

– Ezt a fideszes képviselők a mai napig rettentően büszkén emlegetik, csak éppen azt nem teszik hozzá, hogy akkor elvették az iskolákat és a kórházakat az önkormányzatoktól és jóval több önkormányzati bevételt vettek el, mint amennyi terhet megtakarítottak. Korábban a személyi jövedelemadóból, az illetékbevételekből is kaptak az önkormányzatok, ezeket egy az egyben elvették, akkor a gépjárműadó hatvan százalékát elvitték, aztán a koronavírus-járvány alatt a maradék negyven százalékot is elvitte a kormány. Szegedet úgy „mentette meg” az Orbán-kormány, hogy átvállalt egymilliárd forintnyi adósságszolgálatot, de emellett elvett, több mint kétmilliárd forint bevételt – mondta Botka László.

A polgármester arra is emlékeztetett a helyi iparűzési adó elvonása kapcsán, hogy ha létezik adófajta a sok tucatnyi magyarországi adóból, ami teljességgel alkalmatlan a vállalkozások veszteségeinek a pótlására, kompenzálására, az a helyi iparűzési adó. Ezt ugyanis az árbevétel alapján fizetik. Azaz, akiknek be kellett zárni hosszú hónapokra, azoknak nem volt árbevétele, ez alapján nem fizettek iparűzési adót.

– Nagyobb kárt okozott Szegednek az önkormányzatiság leépítése, a fideszes kormány pénzelvonása, mint maga a covidjárvány – közölte Botka László. Az önkormányzatiság leépítése, kivéreztetése tizenkét éve folyamatos. A Fidesz ugyanis nem tűri az autonómiát, az egyetemek, a kultúra, a tudomány autonómiáját. – Ami durva, hogy az elmúlt éveket kihasználták arra, hogy felgyorsítsák ezt a folyamatot.

Évről évre egyre nagyobb terhet jelent Szegednek az, hogy az állam teljes egészében kivonult a közösségi közlekedés támogatásából, eljutottunk oda, hogy csak a nyugdíjas- és a tanulóbérletek utáni árkiegészítést utalja át Szegednek, ez az összeg 2009 óta nem változott. – A jövőben is fejlesztjük a közösségi közlekedést, ameddig csak lehet, fenn kívánjuk tartani a magas színvonalát! – hangsúlyozta a polgármester.

Szegeden hétezren jelentkeztek úgy az önkormányzatnál, hogy olyan helyzetbe kerültek, hogy szükségük van az önkormányzati támogatásra – ezért is emelték 150 millió forinttal a szociális ellátásra fordítandó keretet.
Botka László jelezte azt is, hogy a 2019-ben elindított nyugdíjasoknak, illetve általános iskolásoknak adott tízezer forintos önkormányzati támogatás idén is lesz, ez is benne van a szociális kasszában.
A polgármester itt arról is beszélt, hogy a február 18-i közgyűlésen napirenden lesz a szociális rendelet is.
– Növelni fogjuk a támogatások mértékét is. Nagyon sok jogcímen adunk támogatást az arra rászoruló szegedieknek. Minden egyes ellátási formánál arányosan növelni fogjuk a támogatás mértékét is, körülbelül tizenöt–húsz százalékkal – mondta Botka László.


Az útfelújítások idén is szakmai alapon dőlnek el, ez ezekre fordítható összesen hatmilliárd forintot fontossági sorrend alapján osztják el. Azt is szem előtt tartja Szeged, hogy lehetőleg idén is minden egyes városrészben legyen útfelújítás.


Nézze meg a beszélgetést! Botka Lászlót a Szeged Televízió hírigazgatója, Balogh Judit kérdezte.